loader

SONDA

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu aborcji?

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Kotlęga: Szpitale nadzwyczajnie

dodano 2017-07-11 11:13 w kategorii: Ludzie

W piątek 14 lipca z inicjatywy radnych SLD odbędzie się XXV sesja Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, która dotyczyć będzie sytuacji szpitali w regionie, katastrofy budowlanej na Zamku Książąt Pomorskich oraz konsolidacji budynków Urzędu Marszałkowskiego.

SZPITALE NADZWYCZAJNIE

Grupa dziewięciu radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku, która odbędzie się 14 lipca 2017 roku.Jest to dla przewodniczącej sejmiku wniosek wiążący do jego zwołania. Radni „podyktowali” także porządek obrad. Zażądano przedstawienia sytuacji Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) który unieważnił uchwałę sejmiku o połączeniu szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie ze szpitalem w Zdunowie. Była to kluczowa i najważniejsza decyzja ratująca, zdaniem marszałka, mocno zadłużony szpital w Zdunowie. Szpital ten na dzień 31.12.2016 roku posiadał zobowiązania w kwocie 77,6 mln zł. w tym aż 13,4 mln zł. to zobowiązania wymagalne. Przypomnę, że 15 listopada 2016 roku mimo oporu społecznego związków zawodowych, dyrektora szpitala w Zdunowie – prof. Tomasza Grodzkiego oraz części radnych sejmiku, na wniosek marszałka Olgierda Geblewicza (PO) przy poparciu radnych z PO oraz PSL – u, uchwalono połączenie obu szpitali. Od ponad pół roku funkcjonuje zatem jeden połączony szpital a tu WSA unieważnia uchwałę o ich połączeniu. A więc mamy ponownie dwa szpitale. Kto nimi kieruje? Jakie są ich budżety? Kto spłaca ogromne zadłużenie? Jaki jest ich obecny stan prawny? To tylko niektóre pytania na które mam nadzieję, że marszałek odpowie w trakcie sesji nadzwyczajnej.

27 czerwca 2017 roku wojewoda ogłosił, jak będzie wyglądała sieć szpitali w regionie zachodniopomorskim, które wejdą do rządowej sieci szpitali. Do sieci wojewódzkiej zakwalifikowano 29 szpitali w tym siedem placówek ze Szczecina i cztery z Koszalina. W sieci znalazły się też lecznice z Białogardu, Drawska Pomorskiego, Gryfic, Kołobrzegu, Połczyna Zdroju, Sławna, Szczecinka i Wałcza. Do sieci w województwie nie weszło osiem placówek. Trzy placówki medyczne podległe zachodniopomorskiemu marszałkowi planowały złożenie odwołania dotyczącego sieci szpitali: szpital w Szczecinie w Zdrojach, Centrum Onkologiczne w Szczecinie i oraz szpital w Kołobrzegu.

Szpital w Zdrojach zakwalifikowano do poziomu szpitali pediatrycznych. W wykazie świadczeń nie uwzględniono jednak oddziału neonatologii, oddziału okulistyki dla dzieci, poradni leczenia zeza dzieci, a także poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci oraz oddziałów szpitalnych dla dorosłych. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie zakwalifikowano do poziomu szpitali onkologicznych, ale w wykazie profili nie znalazły się poradnia dermatologii i poradnia ginekologiczna. Natomiast w Szpitalu Regionalnym w Kołobrzegu do sieci nie weszła poradnia onkologiczna. Są to kluczowe dla wojewódzkiej służby zdrowia problemy o których radni sejmiku, czyli uchwałodawcy wojewódzccy dowiadują się jedynie z mediów. Tak nie powinno być. To co jest istotne dla mieszkańców naszego regionu powinno być omawiane niezwłocznie oraz publicznie. 

Najważniejsza dla nas mieszkańców województwa zachodniopomorskiego jest odpowiedź na pytanie: co się zmieni dla pacjentów w świetle powyższych problemów? Dlaczego to radni, a nie marszałek czują ogromną odpowiedzialność i zwołują sesję sejmiku?        

                                                                                                 Jerzy Kotlęga

Porządek obrad sesji:

http://sejmik.wzp.pl/aktualnosci/486-xxv-sesja-sejmiku-wojewodztwa-zachodniopomorskiego-14-lipca-2017.htmlKomentarze

Wydarzenia

 • Uroczystości związane z 73. rocznicą Bitwy pod Gruszką

  godzinę temu

  24. września odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą Bitwy pod Gruszką. Organizatorem był Sojusz Lewicy Demokratycznej, który co roku przypomina mieszkańcom regionu o tej bitwie. W uroczystościach wzięli udział m.in.: Przewodniczący SLD Włodek Czarzasty, Sekretarz Generalny SLD Marcin Kulasczytaj więcej»

 • Zemke: Propagandowy prestiż bez konkretów

  4 godziny temu

  - Przy okazji wizyty szefa MON w Pentagonie powinny paść deklaracje, które będą miały przełożenie na jakość polskiego wojska. Ich brak każe przypuszczać, że spotkanie ministra Macierewicza z sekretarzem obrony USA miało wymiar polityczno–propagandowy – mówi w rozmowie z Onetem Janusz Zemke, europoseczytaj więcej»

 • Liberadzki: AfD nie jest dobrą alternatywą

  4 godziny temu

  - Dwie partie wiodące powinny po tej wielkiej koalicji się rozejść i stworzyć zdrową alternatywę – powiedział prof. Bogusław Liberadzki komentując sondaże exit poll po wyborach Niemczech.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Nie podpiszę się pod hasłem "znienawidzić elektorat PiS-u”

  3 dni temu, 2017-09-22

  - Na pewno nie będę się podpisywał pod prymitywnym hasłem „znienawidzić elektorat PiS-u”, bo cokolwiek budowane na nienawiści, jest głupie i niestabilne – mówił w Radiu Dla Ciebie Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

 • Senyszyn: Donos do CBA ma odwrócić uwagę od istoty sprawy

  4 dni temu, 2017-09-21

  - PiS robi to na bezczelnego, a cała afera z donosem do Centralnego Biura Antykorupcyjnego ma za zadanie odwrócić uwagę od tych nieprawidłowości związanych z wydaniem 19 mln złotych na kampanię „Sprawiedliwe Sądy” - oceniła prof. Joanna Senyszyn komentując sprawdzanie przez CBA współpracowników premczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.